Příběh Plastenco - část III.

Plastenco odpad nevytváří, nýbrž spotřebovávává.

Chtěla jsem, aby se z PET lahví stavěly domy. Opravdu jsem to zkusila a nutila své nebohé studenty, ať to zkouší také. V knížce Fenomén architektury z PET lahví jsem posbírala příklady staveb z celého světa. Ano, jde to. Ale upřímně, stavět domy z PET lahví hudbou minulosti, otázkou výtvarného umění a architekturou méně technicky vyspělých kultur. Dnes umí naše civilizace tyto lahve zpracovávat. Jejich život je většinou krátký: průměrně jen 2 měsíce. Pak se z nich pomocí recyklace na umělé vlákno stanou všední objekty denní potřeby: koberce a auto-koberečky, špagátky a netkané textilie, spacáky, mikiny, bundy, plíny. Materiál je přepracován a jeho původní podobu byste ve výrobcích s umělým vláknem nenašli. 

Před časem se zapsanému ústavu PETMAT, který se zabývá praktickými experimenty se zpracováváním odpadu, povedlo roztavit nastříhané PET lahve. Pořídil si 3D tiskárnu, stroj, který umí vyrábět z vlákna nové věci. Technologicky si ale PETMAT nevystačil a tak oslovil 2 partnery z profese. Jeden recykloval PET lahve a druhý uměl navíjet extrudované vlákno z plastu pro 3D tiskárny. A PETMAT uměl pošťouchnout věci kupředu. Za pár měsíců se již drahocenné vyhozené PETky přeměnily ve vlákno, které 3D tiskárny uměly zpracovat. Architekti a designéři mohli začít přispívat k řešení plastové katastrofy světa. Měli materiál pro své modely.

Blog už je dlouhý, ale nebojte se,  konečně je tu Plastenco. Vzniklo, když na PETMATím nebi zazářila Hvězda. PET, ta krásná, lehoučká a lesknoucí se hmota se umí přerodit v předměty, za jejichž původ se nikdo nemusí stydět. Jejich molekuly mají za sebou již jeden život, kde splnily svůj úkol a nyní již mohou žít jen pro krásu svou svých majitelů. Často mají i druhý úkol a mohou jich mít téměř nekonečno, ale na kráse jejich těla jim to neubírá. Naopak Jsou hrdí na svůj původ. A jejich majitelé? No zkuste si to sami!

Autorka: Ing. arch. Kateřina Nováková, PhD.

Previous
Previous

Petr Bláha: Od stavebnice Merkur k 3D tisku 

Next
Next

Dárky s příběhem i přesahem