Petr Bláha: Od stavebnice Merkur k 3D tisku 

Petr Bláha, seznamte se 

Petr Bláha - ambasador, popularizátor 3D tisku společně s Plastenco a zároveň mistr ve svém oboru, který stál u zrodu tiskařské komunity v České republice. Na svém kontě má nemálo aktivit, díky kterým tato tématika získala prostor pro zviditelnění a zkvalitnění i u nás. Začalo to pravidelným odpoledním sezením s názvem “Kreativní 3D dílna,” kde se scházeli zájemci nejen o 3D tisk. Zde také vznikla myšlenka na uspořádání víkendového celorepublikového setkání - myšlenka se proměnila v realizaci a vzniká 3Dexpo - místo pro všechny nadšence 3D tisku ukázat vše, co umí. 

Tiskaři, makeři a zájemci o aditivní technologie, spojte se! 

Petr Bláha je zakladatelem 3D Areny, která sdružuje zájemce o aditivní technologie z celé České republiky a pořádá veletrh 3Dexpo pro profesionální tiskaře i makery. Díky osobnímu přístupu a pečlivé přípravě se dlouhodobě daří přinášet zajímavý obsah nejen v podobě exponátů, ale i na odborných přednáškách, které jsou součástí souběžně pořádané odborné konference. Sám Petr Bláha na české tiskařské komunitě vyzdvihuje kutilské nadšení, zručnost a schopnost improvizovat. “Bez těchto vlastností by zcela jistě celosvětový 3D tisk nebyl dnes tam, kde je. Tady je zcela nutné jmenovat Josefa Průšu, který právě díky těmto vlastnostem zjednodušil v roce 2009 velmi komplikovanou konstrukci. A jakmile tady byla česká 3D tiskárna, to ostatní už bylo v podstatě jenom otázkou času,” říká Bláha.

Petr a Plastenco aneb 2P, které nás baví

Technika Bláhu zajímala od malička, a jak sám s nadsázkou říká, jeho první “3D tiskárna” byl 2D zapisovač ze stavebnice Merkur. “Tenkrát jsem samozřejmě ještě netušil, že něco takového bude existovat, protože první prototyp 3D tiskárny na svoje sestrojení teprve čekal. Můj první skutečný zájem o 3D tisk se datuje někam do roku 2012, kdy jsem poprvé četl o reprap tiskárnách, což mě velmi zaujalo, ale těch informací nebylo tenkrát moc. Zhruba po půl roce jsem úplnou náhodou narazil na člověka, který mi nabídl tištěné díly na stavbu Průša i2 a byl jsem v tom až po uši,” dodává Bláha. 

     Po prvním nadšení z jednoduchých 3D tiskáren se rozhodl pro vlastní konstrukci, která přináší stabilní rám a dnes tak tiskne na vlastních, velmi přesných, strojích. Díky optimalizaci zvyšuje kvalitu tištěných výstupů, šetří náklady na materiál a snižuje dobu 3D tisku. I v tom spočívá podpora udržitelnosti. Umí precizně pracovat se 100% recyklovaným filamentem. A to zároveň baví i nás. Petr Bláha a Plastenco - spolupráce, která nám dává smysl. Šli jsme do toho spolu a vznikly tak krásné projekty. Jmenujme například:

💚Optimalizace 3D modelu pro hru Epigames (krabička a figurky) a kompletní 3D tisk

💚Pla(s)teosaurus – projekt řešený sdíleným 3D tiskem. Socha umístěna v Národním muzeu.

💚Vykrajovátka Pla(s)teosaurus, Fortemix

💚Optimalizace tisku ozdob Plastenco signature

💚3D tisk mnoha projektů Plastenco – magnetky, naušnice, hry

  

A co bude dál? 

Nyní se Petr Bláha věnuje přípravám na 8. ročník veletrhu 3Dexpo, který měl být letos již ročníkem desátým. Kvůli dvouleté pauze však vznikl skluz, který se bude muset dohnat, protože ač se nemohl veletrh konat, věci kolem 3D tisku šly dál a v mnoha případech právě díky covidu akcelerovaly. Vzpomeňme na tisk čelenek pro štíty zdravotníků, adaptéry na filtry, spony na roušky nebo na zakladače šikmého proužku pro švadleny, které šily roušky.

“Samotná příprava veletrhu je spousta organizační činnosti, která kromě jiného zahrnuje komunikaci s vystavujícími partnery, přípravu odborných přednášek i doprovodného programu, takže očekávám, že ty tři měsíce mi na nic dalšího moc času nezbude. Ale kdyby snad ano, tak bych se rád věnoval dalším vylepšením svých tiskáren,” dodává na závěr Bláha. 


Za Plastenco mu přejeme hodně úspěchů nejen v tiskařské dráze a děkujeme za vzájemnou spolupráci, která pro nás je radostí. 💚

Previous
Previous

PlastIT: 3D tisk z recyklovaného plastu a umělá inteligence mění hru na poli ekologického designu

Next
Next

Příběh Plastenco - část III.